آشنایی با یازده خاصیت فوق‌العاده‌ی (شلیل )…

خواص آنتی‌اکسیدانی شلیل دارای قدرت آنتی‌اکسیدانی فوق‌العاده‌ای است که ناشی از مقادیر خوب پلی فنول‌ها، ویتامین C و

خواص آنتی‌اکسیدانی
شلیل دارای قدرت آنتی‌اکسیدانی فوق‌العاده‌ای است که ناشی از مقادیر خوب پلی فنول‌ها، ویتامین C و کاروتنوئیدها مانند بتاکاروتن و کریپتوگزانتین موجود در آن است که البته با غلظت بالاتری در پوست میوه دیده می‌شوند.

کمک به گوارش
فیبر موجود در شلیل، آب را جذب می‌کند، به افزایش حجم رژیم غذایی کمک می‌کند، حرکات روده را تنظیم می‌کند و از مشکلاتی مانند گاستریت، یبوست و زخم‌ها جلوگیری می‌کند.

ضد دیابت
مصرف میوه‌های کامل باعث کاهش سطح قند خون در بدن می‌شوند که در نهایت به درمان دیابت کمک می‌کنند.
کمک به کاهش وزن
مطالعات انجام شده نشان داده است که میوه‌های هسته‌دار مانند شلیل حاوی ترکیبات زیست فعال مانند آنتوسیانین ها، کاتچین، اسید کلروژنیک و مشتقات کوئرستین هستند که توانایی مبارزه با بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت و اختلالات قلبی را دارا می‌باشند.

پیشگیری از کم‌خونی
اگرچه شلیل غنی از آهن نیست؛ اما منبع بسیار خوبی از ویتامین C است که باعث افزایش جذب آهن در بدن می‌شود.

پیشگیری از سرطان
شلیل‌ها شامل اسید کلروژنیک هستند که به جلوگیری از تومورها و سرطان‌های مختلف مانند سرطان روده بزرگ کمک می‌کنند. تقویت بینایی
شلیل حاوی لوتئین است بعلاوه ، بتا کاروتن موجود در این میوه به سنتز ویتامین A، حفظ سلامت بینایی و پیشگیری از بیماری‌هایی نظیر کوری و گزروفتالمی کمک می‌کند.

جلوگیری از هیپوکالمی
ضد کمبود پتاسیم. حاوی پتاسیم است که برای عملکرد مناسب عصب، سلول‌ها و عملکرد عضلات ضروری است.
بهبود سلامت قلب
اسید کلروژنیک و آنتوسیانین‌های موجود در شلیل از اکسیداسیون کلسترول بد یا همان LDL جلوگیری کرده و مانع سخت شدن سرخرگ‌ها و تجمع پلاکت‌ها در گردش خون می‌شوند.

تقویت ایمنی
فراوانی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، روی و سایر ترکیبات فنولی در این میوه باعث افزایش توانایی بدن در مبارزه با عفونت‌های مختلف و سنتز آنتی‌بادی‌ها می‌شود.

سلامت پوست
ترکیبات ضد اکسایشی مانند ویتامین C، لوتئین و بتاکاروتن وجود دارد که نقش‌های مهمی در سلامت پوست دارند.

مفید در بارداری

مادران باردار می‌توانند از ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در شلیل به‌ویژه به دلیل وجود فولات، که به کاهش خطر نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا کمک می‌کند.
فراوانی پتاسیم موجود در شلیل به جلوگیری از گرفتگی عضلات که از مشکلات شایع در بارداری هستند، کمک می‌کند و سطح انرژی را با ساخت پروتئین‌ها حفظ می‌کند.

 

ثبت دیدگاه