اثرات مفید پروبیوتیک ها و فیبر در مبتلایان به اختلالات روده ای

اختلالات روده ای عملکردی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و یبوست عملکردی (یبوست مزمن با علل ناشناخته)

hhh1869

اختلالات روده ای عملکردی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و یبوست عملکردی (یبوست مزمن با علل ناشناخته) در سراسر جهان بسیار شایع است. بیماری التهابی روده (IBD) مانند کولیت اولسراتیو و کرون اگرچه شیوع کمتری دارد اما می تواند کیفیت زندگی فرد را بسیار تحت تاثیر قرار دهد.
محققان به تازگی اثربخشی مصرف پروبیوتیک ها، سین بیوتیک ها، فیبر و فرآورده های دارویی گیاهی را در درمان اختلالات روده مانند سندرم روده تحریک پذیر، یبوست عملکردی و کولیت اولسراتیو بررسی کرده اند. پروبیوتیک‌ها، باکتری‌های سودمند فلور میکروبی دستگاه گوارش هستند که افزایش میزان آن ها سبب بهبود وضعیت سلامتی فرد می شود. به محصولاتی که هم شامل پروبیوتیک‌ها (باکتری‌های سودمند) و هم شامل پری بیوتیک‌ها (غذای پروبیوتیک‌ها) باشد، سین بیوتیک گفته می‌شود.
شواهد نشان می دهد پروبیوتیک ها، سین بیوتیک ها، اسفرزه و برخی فرآورده های دارویی  گیاهی (مانند روغن نعناع) در بهبود علائم IBS می توانند مفید باشند. سین بیوتیک ها و فیبر در بیماران مبتلا به یبوست عملکردی مفید هستند. بنابراین بیمارانی که به اختلالات عملکردی روده مانند یبوست مزمن با علل ناشناخته و سندرم روده تحریک پذیر مبتلا هستند و استفاده از داروهای معمول برای آن ها اثربخش نبوده یا تمایل به مصرف این داروها ندارند، می توانند از این فرآورده های جایگزین استفاده نمایند.

 

پروبیوتیک چیست؟

اصطلاح پروبیوتیک  (  probiotic  )  “برای زندگی” است و سازمان جهانی بهداشت، این اصطلاح را به “ارگانیسم های زنده ای” اطلاق می کند که در صورت مصرف مداوم ، اثرات “سلامت زایی” موثری برای میزبان خود دارند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، پروبیوتیک، به عنوان صفت مواد غذایی حاوی این باکتری ها هم به کار می رود. پروبیوتیک ها به دو صورت مصرف می شوند:

۱- به صورت مکمل های غذایی به شکل پودر، شربت یا قرص

۲- .به صورت مواد غذا یی غنی شده باپروبیوتیک ها.(برای مثال اگر در تولید هرگونه فرآورده لبنی تخمیری همچون ماست، از باکتری های پروبیوتیکی استفاده شود، محصول حاصل را پروبیوتیک می نامند.

ثبت دیدگاه