کولین چیست و چه خواصی برای بدن دارد؟

کولین چیست؟

کولین یک ماده مغذی محلول در آب است که به تازگی مورد توجه قرار گرفته. کولین در واقع مانند ویتامین های B از جمله فولیک اسید و ریبوفلاوین است چون به ساخت غشای سلولی کمک می کند و مواد مغذی را به طرف داخل و خارج منتقل می کند. کولین یک متیل دنور است، یعنی برای انجام فرآیندهای مختلف فیزیولوژیکی از جمله سوخت و ساز بدن، انتقال چربی ها، متیلاسیون و سنتز انتقال دهنده عصبی به آن نیاز داریم. مطالعه‌ای به تازگی پیشنهاد می‌کند افرادی که کولین بیشتری دریافت می‌کنند هوش و حافظه بهتری دارند.

 

 

کولین چه کاری برای ما می کند؟

هرچند این ماده مغذی تا مدت زمان زیادی ناشناخته باقی مانده بود، اما نقش حمایتی فوق العاده ای در بدن ایفا می کند. به رشد مغزی، رشد عضلانی و حرکتی، عملکرد سیستم عصبی و سوخت و ساز مناسب چربی های خوراکی و کلسترول کمک می کند. کولین با توانا ساختن مسیر کبد و سیستم سم زدایی بدن عملکرد کبد را بهبود می بخشد. بدن به مقدار زیادی مولکول های محلول نیاز دارد که به سموم بچسبند و ایجاد یک ماده محلول کنند تا این سموم به راحتی از طریق ادرار، صفرا یا به شکل مدفوع از بدن خارج شوند.

کولین و ایجاد ارتباط بین سلول ها

کولین دوست دارد با کمک به تثبیت تمامیت سلول ها، دیگر غشاهای سلولی بدنتان را زیر نظر بگیرد تا مطمئن شود آنها به درستی کار می کنند. کولین با چندین روش به ارتباط بین سلول ها کمک می کند. به همین دلیل تحقیقات اخیر درباره کولین روی بیماری های شناختی و عصبی خاص مانند زوال عقل متمرکز شده است. برای مثال یافته های اخیر نشان داده وقتی محققان به مردی که دچار سکته مغزی شده است برای درمان، دوز مناسبی سیتیکولین ( مشتق کولین ) داده اند پس از مدتی بهبود قابل توجهی در عملکرد شناختی، احساسی و رفتاری او مشاهده کرده اند. پس از شش ماه دریافت سیتیکولین، عملکرد توجه اجرایی و گرایش زمانی افرادی که دچار سکته مغزی شده اند بهبود می یابد. این بهبودها با ادامه ۱۲ ماه مصرف سیتیکولین بیشتر هم می شود.

به چه مقدار کولین نیاز داریم؟

بدن مقدار کمی کولین در کبد می سازد ولی ما باید کولین را بیشتر را از غذاها دریافت کنیم. حقیقت این است که دقیقا نمی دانیم چقدر بیشتر. با این حال توصیه می شود آقایان در سنین ۱۴ سال به بالا روزانه ۵۵۰ میلی گرم، خانم های غیر باردار در سنین ۱۹ به بالا ۴۲۵ میلی گرم و خانم های باردار ۴۵۰ گرم در روز کولین دریافت کنند.

چکونه کولین دریافت کنیم؟

خوشبختانه کولین را می توانیم با خوردن غذاهایی که دوستشان داریم دریافت کنیم. منابع اصلی کولین عبارتند از زرده تخم مرغ، میگو، گوشت گاو، بادام زمینی، کلم، گل کلم و غلات. منابع حیوانی معمولا غلظت کولین بیشتری دارند. بنابراین اگر گیاه خوار هستید سعی کنید مقدار زیادی سبزیجات چلیپایی نظیر بروکلی، کلم و کلم بروکسل میل کنید. با مصرف این غذاها تنها کولین دریافت نمی کنید بلکه احتمال ابتلای خود به سرطان را نیز کاهش می دهید.

برای دریافت هرچه بیشتر کولین در برنامه غذایی خود به سراغ این غذاها بروید: ۸۵ گرم جگر گاو ۳۵۶ میلی گرم کولین دارد. یک فنجان جوانه گندم ۲۰۲ میلی گرم کولین دارد. یک فنجان نخود ۱۹۸ میلی گرم کولین دارد. یک تخم مرغ بزرگ ۱۴۷ میلی گرم کولین دارد، ۸۵ گرم گوشت گاو ۹۷ میلی گرم کولین دارد. ۸۵ گرم گوشت سینه مرغ ۷۳ میلی گرم کولین دارد. ۸۵ گرم سالمون ۷۵ میلی گرم کولین دارد. یک فنجان کلم بروکسل ۶۳ میلی گرم کولین دارد. یک فنجان بروکلی ۶۳ میلی گرم کولین دارد. ۲ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی ۲۰ میلی گرم کولین دارد.

کولین برای بارداری

فولیک اسید، کلسیم و آهن مواد مغذی ای هستند که خانم های باردار زیاد درباره شان شنیده اند. این مواد مغذی برای رشد، تکامل کودک و جلوگیری از نقص لوله عصبی که شامل آنانسفالی و اسپینا بیفیدا است بسیار قابل توجه هستند. تحقیقات جدید به ما نشان داده که شاید کولین نیاز به توجه بیشتری داشته باشد.

با این حال از قدیم به خانم های باردار توصیه می شده که مکمل های ویتامین قبل از زایمان را که حاوی کولین است مصرف کنند تا از نقص لوله عصبی پیشگیری شود. کولین به فرمول بعضی از شیر خشک ها برای نوزادان نیز اضافه می شود. تحقیقات نشان داده مقدار مناسبی از کولین نیاز است تا مغز بتواند به رشد و تکامل برسد. کولین همچنین به هوش، حافظه و حتی خلق و خو نیز کمک می کند.

اگر به اندازه کافی کولین دریافت نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

کمبود کولین می تواند باعث بروز بیماری کبدی غیر الکلی شود. این تجمع چربی در کلیه می تواند به مرور تبدیل به وضعیتی بدتر به نام استئاتوهپاتیت غیرالکلی شود که می تواند باعث التهاب و آسیب های فراوان به سلول های کبد شود. این وضعیت حتی می تواند باعث افزایش خطر سیروز یا سرطان کبد هم بشود.

 


آیا میگو کلسترول دارد و باید از خوردن آن اجتناب کرد؟ این باور درست است یا این که حقیقت چیز دیگری است؟ به غیر از این موضوع، عادت به مصرف میگو چه فواید و چه زیان‌هایی دارد؟

۱- ضد فشارخون

میگو از منابع اسیدهای چربی از خانواده امگا ۳ است که دریافت آن به کنترل فشارخون کمک می‌کند. البته توصیه می‌شود این ماده غذایی در هنگام تهیه با حداقل روغن و نمک طبخ شود، در این صورت به گزینه‌ای مناسب برای کاهش سطح فشارخون تبدیل خواهد شد زیرا سرخ کردن آن در روغن، کالری بیشتر به بدن می‌رساند و باعث افزایش وزن می‌شود که خود از عوامل بروز فشارخون است.

۲- سرشار از سلنیوم

یکی از مواد معدنی‌ای که در میگو به میزان بسیار یافت می‌شود، سلنیوم است. با خوردن ۱۰۰ گرم میگو، ۶۴ درصد از نیاز روزانه به این ماده مغذی تأمین خواهد شد و از آنجا که سلنیوم خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد، عادت به خوردن میگو، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و انواع سرطان خون مانند «لوسمی» و «لنفوم هوچکین» را کاهش می‌دهد.

از آنجا که با خوردن ۱۰۰ گرم میگو، ۱۹ درصد از نیاز به آهن تأمین می‌شود، بهتر است در صورت نخوردن گوشت قرمز، میگو را در برنامه غذایی روزانه‌شان بگنجانند.

۳- ضد آلزایمر

امگا ۳ فراوانی که در میگو وجود دارد، باعث می‌شود عادت به مصرف هفتگی آن از بروز آلزایمر و اختلال حواس در دوران سالمندی جلوگیری کند. در واقع، دریافت روزانه ۳۸۰ میلی‌گرم از این اسیدهای چرب، از بروز اختلال حواس و آلزایمر جلوگیری می‌کند و با خوردن هفته‌ای ۲ تا ۳ بار میگو، این مقدار اسید چرب به بدن خواهد رسید.

۴- ضد کم‌خونی

افرادی که به دلایل مختلف گوشت قرمز نمی‌خورند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به کم‌خونی ناشی از فقر آهن قرار دارند و از آنجا که با خوردن ۱۰۰ گرم میگو، ۱۹ درصد از نیاز به این ماده مغذی تأمین می‌شود، بهتر است در صورت نخوردن گوشت قرمز، میگو را در برنامه غذایی روزانه‌شان بگنجانند.

۵- منبع پروتئین و کلسترول خوب

میگو برخلاف تصور عامه مردم، باعث افزایش کلسترول نمی‌شود زیرا بررسی‌های مقایسه‌ای میان دو رژیم غذایی با تخم‌مرغ و میگو نشان داده‌اند که رژیم دارای میگو ۷ درصد سطح کلسترول بد و ۱۲ درصد سطح کلسترول خوب را افزایش می‌دهد در حالی که رژیم دارای تخم‌مرغ، سطح کلسترول بد را ۱۰ درصد و سطح کلسترول خوب را ۷ درصد بالا می‌برد

 


دلایل ابتلا به افت قند خون در نوزادی

قند خون نوزادان، در چند ساعت اولیه پس از تولد افت می‌کند و این موضوع کاملاً طبیعی است. گلوکز بدن نوزاد با خوردن شیر تأمین می‌شود.
هر بار که او شیر می‌خورد، سطح قند خونش، بالا می‌رود. اما نزدیک وعده غذایی بعدی، دوباره از سطح قند خون او کاسته می‌شود.
نگه‌داشتن قند خون نوزاد، کاری ظریف است و دقت می‌خواهد. نوزادانی که سالم هستند، به راحتی می‌توانند از عهده این کم و یا زیاد شدن سطح قند خون برآیند.
اگر هر زمان که نوزاد به شیر نیاز داشته باشد، آن را دریافت کند، سطح قند خون او در حد متعادل باقی می‌ماند.
اما برخی از نوزادان، به ویژه آن دسته از نوزادان که مادرانشان مبتلا به دیابت هستند، در خطر افت قند خون هستند.

نوزادان بنابر شرایط زیر ممکن است به افت قند خون دچار شوند:

اگر هنگام تولد نارس باشند و یا جثه بسیار کوچک و ضعیفی داشته باشند.
هنگام تولد، مشکلات تنفسی داشته باشند.

در معرض سرمای زیاد قرار گرفته و یا دچار هیپوترمی (کاهش شدید دمای بدن) شده باشند.
مبتلا به عفونت باشند.
نوزادانی که در شرایط استرس‌زای شدید، متولد شده باشند.
نوزادانی که مادرانشان داروهای خاصی، مثلاً تربوتالین، مصرف می‌کردند.
نوزادانی که نسبت به سن خود بزرگ هستند، ممکن است دچار کاهش معناداری در قند خونشان باشند.
تغذیه نامناسب مادر در طول بارداری
تولید بیش از حد انسولین به دلیل کنترل نامناسب دیابت مادر
بیماری‌های متابولیسمی مادرزادی
بیماری کبدی
علائم ابتلای نوزاد به افت قند خون

معمولاً نمی‌توان از روی علائم ظاهری متوجه افت قند خون شد، اما گاهی اوقات نوزاد، علائم بسیار ظریفی از خود بروز می‌دهد.
او ممکن است عصبی و تحریک‌پذیر و یا بسیار خواب‌آلود و بی‌حال شود.
در این لحظات باید نوزاد را به نزد پزشک برد، زیرا حتی اگر دچار افت قند خون نشده باشد، ممکن است به دلایل دیگر بیمار شده باشد.
زمانی که قند خون نوزاد به شدت پایین می‌آید، ممکن است دچار تشنج شود که بسیار خطرناک است و بدون معطلی باید او را به بیمارستان فرستاد.آزمایش خون، تنها روش مطمئن شدن از سطح قند خون نوزاد است. معمولاً با سوزن زدن به کف پای نوزاد، کمی خون از نوزاد گرفته و آن را آزمایش می‌کنند.

درمان افت قند خون نوزاد

زمانی که پرستاران و یا پزشکان نگران سطح قند خون نوزاد می‌شوند، اولین گام آن‌ها، اطمینان از درست تغذیه شدن نوزاد است.
شیر مادر، در صورت وجود، بهترین درمان است. زمانی که نوزاد در آغوش مادر و تماس پوست به پوست قرار می‌گیرد، تشویق به خوردن شیر می‌شود.در عین حال او گرم باقی مانده و از خطر کاهش دمای بدن مصون می‌ماند. تا زمانی که کودک شیر می‌خواهد باید به او شیر داد.


دانه جو و بررسی مزایای آن

دانه‌های جامد، منابع مهم فیبر غذایی، ویتامین‌ها و مواد معدنی بوده و این موارد در دانه‌های تصفیه شده یا غنی شده یافت نخواهند شد. انتخاب دانه‌های کامل بر روی همتایان فرآوری شده آن‌ها می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی، سرطان و سایر بیماری‌های مزمن کمک نماید.

فشار خون

حفظ مقدار سدیم در بدن برای کاهش فشار خون، امری ضروری بوده اما افزایش مصرف پتاسیم نیز می‌تواند به همان اندازه مهم باشد. لازم به ذکر است پتاسیم، کلسیم و منیزیم که همه در جو قرار دارند به طور طبیعی سبب کاهش فشار خون می‌شوند.

سلامت استخوان

آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم، منگنز و روی موجود در دانه جو به ساخت، حفظ ساختار و قدرت استخوان کمک می‌کند. منگنز نقش مهمی در تشکیل استخوان ایفا کرده، همچنین آهن و روی نقش مهمی در تولید و بلوغ کلاژن ایجاد می‌کنند.

سلامت قلب

فیبر، پتاسیم، فولات و ویتامین B6 همراه با کمبود کلسترول، همگی از یک قلب سالم حمایت می‌کنند. جو یک منبع عالی از فیبر بوده که به کاهش مقدار کلسترول در خون کمک کرده و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های‌قلبی را کاهش می‌دهد.

سرطان

سلنیوم یک ماده معدنی بوده که در مواد غذایی کمی یافت شده اما در دانه جو موجود است. سلنیوم در عملکرد آنزیم‌های کبدی نقش داشته و به سم‌زدایی برخی از ترکیبات سرطانی در بدن کمک خواهد کرد. علاوه بر این، سلنیوم به جلوگیری از التهاب کمک کرده و از این رو سبب کاهش میزان رشد تومور خواهد شد، همچنین این ماده معدنی با تولید سلول‌های کشنده T، سیستم ایمنی بدن به عفونت را تقویت می‌بخشد.

التهاب

کولین نوعی ماده مغذی موجود در جو بوده که به خواب آرام، بهبود حرکات عضلانی، یادگیری و تقویت حافظه کمک می‌کند. کولین همچنین به جهت حفظ ساختار غشاهای سلولی، کمک به انتقال امواج عصبی، کمک به جذب چربی و کاهش التهاب مزمن در بدن به کار گرفته می‌شود.

هضم و منظم‌سازی

محتوای فیبر موجود در جو به جلوگیری از یبوست کمک کرده و موجب ایجاد سلامتی در سیستم گوارشی خواهد شد.

مدیریت وزن و سیری

. فیبر در رژیم غذایی باعث افزایش ساییدگی و کاهش اشتها شده و این امر می‌تواند به کاهش میزان کالری کل مصرفی کمک نماید.

 

1 2 3 97