بیماری های ناشی از چاقی

بیماری های ناشی از چاقی

بیماری های ناشی از چاقی همانطور که می دانید چاقی در بوجود آمدن بسیاری از بیماری ها نقش دارد

بیماری های ناشی از چاقی

همانطور که می دانید چاقی در بوجود آمدن بسیاری از بیماری ها نقش دارد و در صورتیکه که کنترل نشود می تواند خسارت های جبران نا پذیری را به وجود بیاورد ، در زیر بیماری هایی که به علت چاقی احتمال بروز آنها زیاد می باشد اشاره می کنیم و امیدواریم با رعایت نکات لازم همه ما از آنها به دور بمانیم .

الف) سکته مغزی : دلایل زیادی در بروز سکته مغزی دخیل هستند که چاقی و یا عوامل چاقی از جمله سیگار کشیدن و غذاهایآماده و فست فود ها به همراه ورزش نکردن و عدم تحرک را می توان نام برد که اگر مواظب نبود احتمال بروز سکته مغزی را بالا می برد .

ب)ناراحتی قلبی : احتمال بوجود آمدن جربی خون در افراد چاق زیاد است و این چربی خون به رسوب در دیواره رگها تبدیل می شود که می تواند منجر به سکته های قلبی و مغزی شود .

پ) چربی خون : بیماری هایی که باعث دفع پروتئین از کلیه ها می شود می تواند در بالا رفتن چربی خون موثر باشد و همچنین عواملی که در چاقی موثر هستند مانند سیگار کشیدن ، کم تحرکی ، پرخوری و …. باعث بالا بردن چربی خون می شود . بنابراین چاقی در این مورد نیز متاسفانه نقش بسزایی دارد و اگر عوامل چاقی ساز را از خود دور کنید می توان از احتمال بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کرد .

ت) فشار خون بالا : از آنجایی که با هر ۵ کیلو کاهش وزن یک درجه از فشار خون کاسته می شود می توان نتیجه گرفت که کم تحرکی و چاقی تاثیرات فراوانی در فشار خون دارند .
تحقیقات نشان داده است که چاقی و فشار خون با هم ارتباط مستقیمی دارند که با بالا رفتن وزن و چاقی احتمال بالا رفتن فشار خون نیز بیشتر می شود و با کاهش وزن فشار خون نیز کم می شود .

ث) دیابت : با توجه به اینکه چاقی از دلایل اصلی دیابت بشمار میرود و از آنجایی که دیابت و چاقی در تمام دنیا رو به افزایش می باشد می توان این دو عامل را از اصلی ترین دلایل افزایش بیماری های قلبی عروقی نیز نامید .

ج) آرتروز: ابتدا تعریف آرتروز بیماری مفصلی در انسان می – باشدکه به دلایل مختلفی غضروف مفصل و استخوان های زیر مفصل درگیری پیدا می کنند و باعث بوجود آمدن التهاب در بافت های اطراف مفصل شده که نهایتا منجر به تخریب ساختار مفصل می شود . آرتروزی که به علت چاقی بوجود می آید قابل پیشگیری و جلوگیری کردن هست و البته می توان گفت که تمام آرتروزها با چاقی شروع می شوند و می توان با کاهش وزن و لاغری آنها را از بین برد .

چ) اختلالات روحی : از آنجایی که چاقی یکی از معضلات جامعه امروزی به شمار می رود و افراد چاق همیشه در برخورد با دیگران مورد تمسخر قرار می گیرند ، مثلا در موقع خرید لباس و یا هنگام سوار شدن تاکسی و خیلی مسائل دیگر توسط دیگران مسخره می شوند و همین باعث می شود که فرد منزوی و گوشه گیر شود و کمتر در جامعه حضور داشته باشد و فرد نهایتا دچار اختلالات روحی می شود .

ح) مشکلات خواب : با توجه به اینکه چاقی بر خواب آلودگی های روزانه موثر می باشد سلول های چربی باعث ایجاد سیتوکین ها ) نوعی ترکیبات آزاد می باشد که توسط چربی ها ایجاد می شود ( می شوند که باعث خواب آلودگی و کسالت در طول روز می شود و اختلالاتی را در خواب شبانه روزی فرد چاق و یا دارای اضافه وزن بوجود می آورد .

اطلاعات بیشتر درباره بیماری در وبسایت ویکی پدیا

ثبت دیدگاه