خوب غذا بخورید تا مود خوب داشته باشید

برای رهایی از احوالات بد و حس حال روحی خوب، با دقت غذاهایتان را انتخاب کنید. در این

برای رهایی از احوالات بد و حس حال روحی خوب، با دقت غذاهایتان را انتخاب کنید. در این مقاله ۱۰ نوع متفاوت احساس روحی را با مواد غذایی مشایعت کننده ی آنها بررسی میکنیم تا به مفهوم کلی ماجرا پی ببرید؛

 

۱-غمگین بودن:

اگر نیاز دارید شادتر باشید ، ماهی چرب را بیشتر مصرف کنید .بدین طریق سلامت مغزی تان را ارتقا داده و حس بهتری را تجربه می کنید. ماهی های چرب ، اولا بخاطر اینکه از اسیدهای چرب امگا ۳ غنی هستند ،می توانند شما را از افسردگی خلاص کنند و تفکرات منفی تان را کاهش دهند. ثانیا حاوی ویتامین B12 ، هستند که مود شما را بهتر می کند.

 

۲- ترس؛

اغلب مردم از انواع متفاوت ترس ، رنج می برند. از ترس های رایجی چون ، ترس از ارتفاع گرفته تا ترس های عجیبی چون، ترس از کره بادام زمینی چسبیده به سقف دهان. در این بین ممکن است مقصر، رژیم غذایی تان باشد.نتایج برخی تحقیقات معتقد است پشت این ترس های غیر منطقی،میتواند کمبود فولات باشد.پس سعی کنید فولات بیشتری دریافت کنید.( برخی منابع آن، بروکلی – لوبیا ها- تخمه آفتابگردان-مارچوبه- عصاره مخمر-نعنا-آووکادو-آجیل سویا –بادام زمینی-موز-پرتقال و…)

۳-خشم ؛

دفعه ی بعد که خشمگین شدید، کمی مغزدانه و تخمه بخورید. تحقیقات نشان می دهد کمبود امگا ۳، می تواند شریک رفتارهای خشونت آمیز باشد. بر اساس مطالعاتی که در ژاپن صورت گرفته، بنظر میرسد عنصر “روی” خشم را در زنان کنترل می کند. پس  از گردو ، بادام یا بادام هندی استفاده کنید تا هم روی هم امگا ۳ ، را به بدنتان برسانید.

۴-عشق؛

یک قرار عاشقانه ی مهم دارید و می خواهید حال روحی تان مساعد باشد؟از منابع غذایی “روی” مثل غذاهای دریایی، تخم مرغ، لبنیات و مغز دانه ها ،غافل نشوید تا میل جنسی تان تحریک شود.

۵-خجالت؛

همه ما به اعتماد به نفس احتیاج داریم و خبر خوب اینکه با رژیم غذایی می توان به خجالت غلبه کرد. تحقیقات دانشگاه مک گیل در مونترال حاکی از آن است که، منابع غذایی تریپتوفان (یکی از اسید آمینه های ضروری)می توانند به احساس اعتماد به نفس افراد کمک کنند. غذا هایی مثل گوشت – مرغ – ماهی(سالمون – تن)- حبوبات.

۶-دلشکستگی ؛

بسیاری از افراد درمواجهه با دلشکستگی، به سراغ شکلات می روند. جالب است که این انتخاب بدی نیست. شکلات حاوی بسیاری ترکیبات شیمیایی مفید است که به تسکین اعصاب بهم ریخته شما، کمک خواهد کرد. مثلا منیزیم آرام بخش، آناندامید و فنیل اتیل آمین آن هم بهبود دهنده اوضاع اند. پس وقتی دلتان شکست، شکلات یا کاکائو تلخ را در حد کم، فراموش نکنید.

۷-اضطراب؛

اگر مصاحبه کار یمهمی پیش رو دارید یا باید یک سمینار ارائه دهید قهوه صبحانه تان( که شما را مشوش خواهد کرد ) با چای گیاهی ، جایگزین کنید. اثرات بابونه در این مورد خیلی قوی است و آشفتگی عمومی را کاهش می دهد .پس فقط چند دقیقه پس از نوشیدن چای بابونه ، دیگر مضطرب نخواهید بود.

۸-استرس؛

اگر در یک روز شلوغ کاری غرق شده اید و رهایی از این استرس برایتان دشوار است، کمی بلوبری نوش جان کنید .بلوبری غنی از ویتامین C  است که به کنار آمدن با استرس کمک میکند. این سوپر میوه غنی از آنتی اکسیدان هاست که بدنتان را از آسیب های ناشی از استرس حفظ می کنند.

۹-“مغز مه آلود” ؛

اگر احساس گیجی، فراموشی، عدم تمرکز، یا کند ذهنی دارید ، به مغزتان یک فنجان چای سبز بدهید. ۸۰% مغز شما را آب تشکیل می دهد. پس نوشیدن هر مایعی می تواند علاوه بر سیراب کردن مغز، عملکرد آن را در سطح مطلوب نگه دارد  .در این بین چای سبز، با تنظیم قند خون، شما را هوشیار نگه می دارد و از مغز دربرابر زوال عقلی محافظت کند.

۱۰-بی حالی ؛

از بی خوابی رنج می برید، بی حالید؟ چغندر قند گزینه خوبی است. چون علاوه بر قند، مواد مغذی انرژی زایی مثل منیزیم و ویتامین C، دارد. تحقیقات نشان می دهد کسانی که شربت چغندر قند می نوشند ، ۱۶% بیشتر از سایرین تمرین بدنی می کنند.

منبع : https://www.realbuzz.com/articles-interests/health/article/10-foods-to-suit-your-mood/

مترجم : نفیسه سادات گلستانه فر-کارشناس ارشد تغذیه

ثبت دیدگاه