دانه جو و بررسی مزایای آن جهت درمان برخی از بیماری‌ها

دانه جو و بررسی مزایای آن دانه‌های جامد، منابع مهم فیبر غذایی، ویتامین‌ها و مواد معدنی بوده و

دانه جو و بررسی مزایای آن

دانه‌های جامد، منابع مهم فیبر غذایی، ویتامین‌ها و مواد معدنی بوده و این موارد در دانه‌های تصفیه شده یا غنی شده یافت نخواهند شد. انتخاب دانه‌های کامل بر روی همتایان فرآوری شده آن‌ها می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی، سرطان و سایر بیماری‌های مزمن کمک نماید.

فشار خون

حفظ مقدار سدیم در بدن برای کاهش فشار خون، امری ضروری بوده اما افزایش مصرف پتاسیم نیز می‌تواند به همان اندازه مهم باشد. لازم به ذکر است پتاسیم، کلسیم و منیزیم که همه در جو قرار دارند به طور طبیعی سبب کاهش فشار خون می‌شوند.

سلامت استخوان

آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم، منگنز و روی موجود در دانه جو به ساخت، حفظ ساختار و قدرت استخوان کمک می‌کند. منگنز نقش مهمی در تشکیل استخوان ایفا کرده، همچنین آهن و روی نقش مهمی در تولید و بلوغ کلاژن ایجاد می‌کنند.

سلامت قلب

فیبر، پتاسیم، فولات و ویتامین B6 همراه با کمبود کلسترول، همگی از یک قلب سالم حمایت می‌کنند. جو یک منبع عالی از فیبر بوده که به کاهش مقدار کلسترول در خون کمک کرده و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های‌قلبی را کاهش می‌دهد.

سرطان

سلنیوم یک ماده معدنی بوده که در مواد غذایی کمی یافت شده اما در دانه جو موجود است. سلنیوم در عملکرد آنزیم‌های کبدی نقش داشته و به سم‌زدایی برخی از ترکیبات سرطانی در بدن کمک خواهد کرد. علاوه بر این، سلنیوم به جلوگیری از التهاب کمک کرده و از این رو سبب کاهش میزان رشد تومور خواهد شد، همچنین این ماده معدنی با تولید سلول‌های کشنده T، سیستم ایمنی بدن به عفونت را تقویت می‌بخشد.

التهاب

کولین نوعی ماده مغذی موجود در جو بوده که به خواب آرام، بهبود حرکات عضلانی، یادگیری و تقویت حافظه کمک می‌کند. کولین همچنین به جهت حفظ ساختار غشاهای سلولی، کمک به انتقال امواج عصبی، کمک به جذب چربی و کاهش التهاب مزمن در بدن به کار گرفته می‌شود.

هضم و منظم‌سازی

محتوای فیبر موجود در جو به جلوگیری از یبوست کمک کرده و موجب ایجاد سلامتی در سیستم گوارشی خواهد شد.

مدیریت وزن و سیری

. فیبر در رژیم غذایی باعث افزایش ساییدگی و کاهش اشتها شده و این امر می‌تواند به کاهش میزان کالری کل مصرفی کمک نماید.

 

ثبت دیدگاه