مطالب بیشتر

 

چربی احشایی چیست ؟

اشاره : چربی احشایی یا چربی شکمی نوعی از چربی بدنی است که در شکم وجود دارد و ارگان های بدن را محاصره میکند . همه افراد مقداری از آن را دارند به ویژه کسانی که فعالیت بدنی ندارند ,

استرس چگونه در چربی های بدنتان بروز میکند ؟

اشاره : استرس به ذخیره چربی در بدن کمک میکند . زمانی که بدن در شرایط استرس قرار میگیرد مقدار زیادی هورمون آدرنالین , کورتیزول و چندین هورمون مرتبط آزاد میکند که بدن را برای پاسخ ستیز و گریز آماده

مواد غذایی مفید برای کاهش چربی بد خون (LDL)

اشاره : آیا مواد غذایی مفید برای کاهش چربی بد خون (LDL) را می شناسید ؟ شکلات تلخ : حاوی فلاوونوئید است که  با خاصیت آنتی اکسیدانی خود باعث کاهش LDL خون میشود . با این حال میزان استفاده از  شکلات

مصرف چه مقدار چربی می تواند برای سلامتی ما مناسب باشد ؟

اشاره :چربی‌ها و روغن‌ها از مهم‌ترین اجزای غذای انسان به شمار می‌روند. چربی‌ها در تمام سلول‌ها و بافت‌های بدن وجود دارند. روغن‌ها و چربی‌ها به عنوان ماده مغزی تامین کننده انرژی بوده و یک گرم چربی یا روغن حاوی ۹

از خوردن خوراکی های بدون چربی دوری کنید

اشاره : از خوردن خوراکی های بدون چربی دوری کنید  چربی از مواد غذایی ضروری ای است که ما برای جذب ویتامین ها ، محافظت از ارگان های حیاتی ، داشتن پوست ، مو و ناخن سالم و حفاظت از

خط چپ
خط چپ
خط چپ
خط چپ
خط چپ
چربی ها

چربی ها

چربی ها به دلیل ارزش انرژی زایی شان، در جیره ی غذایی از اهمیت زیادی برخوردارند و علاوه بر آن در ساختمان سلول ها نیز شرکت دارند.

از نظر تغذیه چربی ها به سه گروه ساده، مرکب و مشتق طبقه بندی می شوند.

چربی های ساده شامل اسید های چرب و چربی های خنثی (تری کلیسیرید ها) می باشند.

اسیدهای چرب و انواع آن

اسیدهای چرب را می توان به دو دسته ی اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب غیر اشباع تقسیم کرد، دلیل این تمایز، تفاوت در ساختار شمیایی آنها می باشد.

اسید های چرب اشباع در دمای اتاق جامدند و به مقدار فراوان در روغن های حیوانی یافت می شوند، مصرف بیش از حد این چربی ها می تواند منجر به چاقی، افزایش سطح کلسترول خون، تصلب شرایین و بیماری های قلبی شود، منابع غذایی آن شامل گوشت قرمز، دنبه و پیه گوسفند، شیر و فرآورده های آن و زرده ی تخم مرغ می باشد.

اسید های چرب غیر اشباع نا پایدارند و در فرآیند گوارش زودتر هضم می شوند، این دسته از چربی ها در دمای اتاق به صورت مایع اند و عمدتا از منابع گیاهی تأمین می شوند، ویتامین های محلول در چربی اغلب در این دسته از چربی ها وجود دارند، منابع غذایی آنها روغن های گیاهی می باشند که سر شار از اسید های چرب ضروری (اسیدهایی که در بدن تولید نمی شوند) هستند.

گلیسیریدها (چربی های خنثی) فراوان ترین نوع چربی ها می باشند.

در بافت های حیوانی و گیاهی و خصوصا در دانه و یا مغز نباتات وجود دارند.

نقش چربی ها در بدن

  • بهترین منابع غذایی اند.
  • حاوی ویتامین های محلول در چربی (A,D,E,K) می باشند.
  • اسیدهای چرب ضروری را تأمین می کنند، اسیدهای چرب ضروری در بدن تولید نمی شوند و باید از مواد غذایی کسب شوند که برای سلامت پوست، خون، عملکرد و رشد عصبی ضروری اند.
  • دیرهضم هستند و در ایجاد سیری مؤثرند.
  • به علت دارا بودن ویتامین موجب خوش طعمی غذا می شوند.
  • محافظ اندام های حیاتی و عایق حرارتی بدن می باشند.
میزان مصرف چربی ها

تنها تعدادی از لیپید ها هستند که وجود آنها در رژیم غذایی لازم است، این لیپیدها، اسیدهای چرب ضروری (اسید لینولئیک و اسید آلفا لیئولنیک) و ویتامین های محلول در چربی و لیپید های ویژه ای هستند که در شرایط خاص به آنها نیاز است.

میزان کالری به دست آمده از چربی در رژیم غذایی روزانه نباید بیش از 30 درصد از کل کالری مصرفی باشد، برای رسیدن به این هدف باید رژیم غذایی روزانه بر اساس مواد غذایی کم چرب و افزایش مصرف حبوبات، سبزیجات و میوه جات باشد.

عوارض

افرادی که چربی بدن اندکی دارند در معرض خطر بیشتر عدم تعادل آب، پوکی استخوان استئوپنی (کاهش توده استخوانی)، شکستگی استخوان ها، ازهم گسیختگی عضلانی، آریتمی قلبی و اختلالات کلیوی و تولید مثلی می باشند.

عوارض ناشی از مصرف زیاد:

عمده مشکل ناشی از مصرف لیپید ها اضافه وزن و چاقی است، البته مصرف بیش از حد ویتامین های A و D نیز مسمومیت های خاصی را در بدن ایجاد می کند.

مصارف پزشکی

اغلب دارو های خوراکی و تزریقی دارای مقداری چربی به عنوان منابع انرژی و اسیدهای چرب ضروری هستند.

مکمل های غنی از اسیدهای چرب غیر اشباع (روغن ماهی) نیز در درمان تصلب شرایین استفاده می شود که البته این امر باید تحت نظارت پزشک انجام شود.

خط راست
خط راست
خط راست
خط راست
خط راست

آخرین مطالب