مصرف چه مواد غذایی می تواند از بروز سرگیجه جلوگیری کند؟

از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴، ۶۹ میلیون آمریکایی بالای ۴۰ سال،بر اساس گزارش اتحادیه نارسایی های دهلیزی آمریکا،

از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴، ۶۹ میلیون آمریکایی بالای ۴۰ سال،بر اساس گزارش اتحادیه نارسایی های دهلیزی آمریکا، نقص عملکرد دهلیزی را تجربه کرده اند.سیستم دهلیزی در مغز به شما اجازه می دهد که سرپا باشید و به راحتی و بدون وابستگی ، تعادلتان را حفظ کنید.اختلال در عملکرد این سیستم ، عارضه سرگیجه را برای شما بدنبال دارد که به یک احساس منجر خواهد شد؛ شما فکر می کنید شما دور خودتان یا محیط اطراف دور شما می چرخد. این اختلال، پتانسیل بروز میگرن، صدمات مغزی، تشنج و ناراحتی های گوش داخلی را،بدنبال خواهد داشت. بعلاوه در شرایطی که برای درمان پزشکی آن اقدام شود، یک رژیم سلامت که از نظر برخی غذاها محدود است، به بدن شما کمک خواهد کرد سیستم دهلیزی تان را بهبود بخشد.

گروه اول: غذاهای شور؛

یک رژیم غذایی پر سدیم ، می تواند تعادل سیالات شما را از مسیر اصلی اش منحرف کندو خطر بروز سرگیجه را افزایش دهد.۴/۱ قاشق چایخوری نمک، تامین کننده ی ۶۰۰ میلی گرم سدیم است. این مقدار بیش از ۳/۱ میزان کل توصیه شده سدیم روزانه برای یک بزرگسال بالغ سالم است. چون غذاهای طبیعی به نوبه خود، سدیم کافی جهت رفع نیاز بدن دارند، نمک را از سرمیز غذای خود بردارید و غذاهای شور و نمک سود شده مثل کنسرو سبزیجات، سوپ های آماده، غذاهای منجمد نیمه آماده، میان وعده های کارخانه ایی مثل چیپس سیب زمینی، کراکر نمکی و بیسکویت های نمکی. جایگزین های تغذیه ایی مناسب برای آنها، سبزیجات تازه، سوپ های خانگی، پاپ کورن خانگی و حتی چاشنی های گیاهی طبیعی مثل آویشن و دارچین و … است.

گروه دوم: غذاهای شیرین شده با شکر؛

خوراکی های شکری هم ممکن است تعادل مایعات را در بدن شما برهم زنند. غذاها و نوشیدنی هایی که مشخصا با شکر طعم دار شده اند مثل آبنبات ها، سیروپ های باحجم بالای گلوکز و فروکتوز(غلیظ)، مربا، ژله، پن کیک، شیرینی ها ی خامه ایی، شربت، نوشابه، غلات شیرین شده صبحانه، کلوچه، … . گزینه های تغذیه ایی مناسب برای جایگزینی شامل میوه های تازه یا یخ زده، غلات کامل صبحانه، ناه ها و چای های گیاهی بکر می باشند.

 

 

 

گروه سوم: گوشت دام های پیر و پنیر های کهنه؛

این مواد غذایی غنی از آمینو اسید تیرامین هستند که براساس مطالعات بنیاد ملی سردرد، محرک بروز میگرن و سردرد و سرگیجه تشخیص داده شده اند. اگر به سبب میگرن و به تبع آن سرگیجه، از پا افتاده اید مصرف این مواد غذایی را به حداقل میزان ممکن برسانید: پپرونی، سالامی، سوسیس جگر، سوسیس دودی ، پنیرهای کهنه مثل پنیر سوئیسی ، پرولون، موزارلا، بری، چدار، آبی و روکفورت . جانشین های مناسب کاهنده ی سرگیجه عبارتند از ماهی تازه، گوشت دام جوان، پنیر کاتج، ریکوتا و پنیر آمریکائی است. اگر حساسیت گوارشی یا حتی تشدید میگرن به سبب مصرف لبنیات دارید آن را با شیر سویا و یا توفو جایگزین کنید.

گروه چهارم: آجیل ها و مغز دانه ها؛

مثل بادام زمینی، گردو، دانه کاج، کنجد، … هم علارغم اینکه تیرامین دارند به سبب تامین چربی های سلامت بخش سیستم قلبی عروقی منع مصرف ندارند . بهتر است در کنار حضور این مواد در رژیم غذایی تان،کاهنده های تیرامین مثل روغن کنولا، زیتون، سالمون، آووکادو را نیزبگنجانید.اگر میگرن دارید بهتر است آجیل و مغز دانه ها را به شکل بوداده بدون نمک و به فرمی غیر از کره ی آنها مصرف کنید.

منبع: https://www.livestrong.com/article/322082-balance-exercises-vestibular-neuronitis/

مترجم: نفیسه سادات گلستانه فر- کارشناس ارشد تغذیه

 

ثبت دیدگاه