هرگز به گرمازده ها شربت و آب قند ندهید ……

یکی از بزرگترین اشتباهات در مواجه با گرما زدگی خوراندن شربت به فرد گرما زده است. سرگیجه، خشکی

یکی از بزرگترین اشتباهات در مواجه با گرما زدگی خوراندن شربت به فرد گرما زده است.

سرگیجه، خشکی چشم و پوست، سردرد و حالت تهوع از مهم ترین نشانه های بروز گرمازدگی است.

یکی از بزرگترین اشتباهات در مواجه با گرما زدگی، خوراندن انواع شربت خنک یا آب قند به فرد گرما زده است، زیرا در این حالت نه تنها شرایط بدن فرد بهتر نمی شود بلکه این نوشیدنی های شیرین با افزایش قند و فشار خون علائم گرمازدگی را تشدید می کنند.

چند راهکار موثر و ساده برای جلوگیری از گرمازدگی:

نوشیدن شربت رقیق شده و ملس سکنجبین، آب انار، آب زرشک و مصرف میوه ها یکی از بهترین نسخه های جلوگیری از گرما زدگی افراد است.

بهترین روش های مهار گرمازدگی :

در ابتدا باید فرد گرمازده در صورت قرارگیری زیر نور آفتاب به محلی خنک و سایه منتقل شده و سپس آب خنک به سر و صورت و گردن وی افشانه شود.

زیرا در این حالت دمای بدن به علت قرار گیری در محیط محرک همچون نور خورشید افزایش یافته و فرد دچار گرمازدگی می شود.

علائم گرمازدگی تنها مربوط به قرار گیری طولانی در معرض نور آفتاب نیست:

مصرف غذا های سرخ کردنی همانند انواع فست فود ها، سالاد های پر سس، زیاده روی در خوردن بستنی، مواد شیرین و مصرف غذا های پرکالری و سنگین از دیگر علت های اصلی گرمازدگی در افراد به شمار می رود.

نوشیدن آب در فواصل زمانی که زیر آفتاب هستید حائز اهمیت است. سعی کنید یک بطری آب همراه داشته باشید و قبل از رسیدن دمای بدنتان به اوج و بروز علایم گرمازدگی، با نوشیدن جرعه جرعه آب در فواصل زمانی، دمای بدن تان را تعدیل کنید. ضمنا بخاطر داشته باشید در هوای خیلی گرم آب یخ ننوشید چرا که هم تعادل دمایی بدن را بر هم میزند و هم برای شما مضراتی در بر دارد.

ثبت دیدگاه