هفت نوع از بهترین مواد غذایی برای سلامت دندان ها

وقتی بحث سلامت دندان های شما مطرح است، شما واقعا دغدغه دارید که چه چیزی می توانید بخورید.

1310085253a37a426c0food-teeth-1200x900

وقتی بحث سلامت دندان های شما مطرح است، شما واقعا دغدغه دارید که چه چیزی می توانید بخورید. غذاهای قندی مثل سویا و آبنبات ، موجب پوسیدگی دندان می شوند. انجم دندانپزشکی آمریکا میگوید: ” اگر اولویت برای شما داشتن دندان های سالم است، اولین پله کاهش مصرف مواد غذایی از این دست است”. لیست غذاهای زیر را برای بهبود رژیم غذایی تان و ارتقا بهداشت دهانی، مورد استفده قرار دهید.

پنیر:

اگر شما یکی از صدهاهزار نفری هستید که به داشتن لاقه وافر به پنیر اعتراف می کنید ،اکنون یک دلیل دیگر هم برای لذت بردن از پنیر دارید. یک مطالعه در ماه جون ۲۰۱۳ در باب دندانپزشکی عمومی ، در ژورنال آکادمی دندانپزشکی آمریکا به چاپ رسیده است که گزارش می دهد،خوردن پنیر با تغییر PH دهان، کاهش خطر پوسیدگی دندان را درپی دارد. محققان این مقاله معتقدند جویدن پنیر در دهان،بدنبال افزایش ترشح بزاق،با تامین کلسیم و پروتئین و مواد مغذی پایه ی استحکام دندان، تقویت کننده دندان است.

ماست:

مثل پنیر، غنی از کلسیم و پروتئین است که آن را به یک انتخاب خوب برای تقویت سلامت دندان های شما تبدیل میکند. پروبیوتیک هایا باکتری های مفید موجود در ماست، روی سلامت لثه ها موثرند چون باکتری ها یخوب باکتری های مسبب پوسیدگی را از بین می برند. اگر تصمیم دارید ماست بیشتری به رژیم تان بیافزایید از انواع ساده و بدون شکر افزوده ، استفاده کنید.

سبزیجات سبز تیره:

اساسا این نوع سبزیجات در همه انواع رژیم غذایی وجود دارد.چون غنی از ویتامین ها و مواد معدنی اند با کالری خیلی کم. سبزیجات سبز مثل کلم بروکلی ، اسفناج و مواردی از این دست ،مروج سلامت دهانی هستند. با دارا بودن مقادیری از کلسیم ،و اسید فولیک؛ که نوعی ویتامین B است، در کنار خواص سلامت متعدد،بر مبنای مطالعات مدلاین پلاس، احتمالا کاهنده ی بیماری های لثه در زنان باردار نیز می باشند. اگر با دریافت و مصرف سبزیجات سبز تیره مشکل دارید، لااقل برگ های ریحان یا اسفناج کوچک را روی سالاد تان بریزید یا با پیتزایتان کلم بروکلی نوش جان کنید در نهایت می توانید به اسموتی تان چند برگ نعناع اضافه کنید.

healthy-teeth

سیب:

انجمن دندانپزشکی آمریکا بیشتر غذاهای شیرین را محدود میکند. اما یکسری استثناها وجود دارد.میوه هایی مثل سیب که شیرین هستند سرشار از فیبر و آب هستند. خوردن سیب با افزایش ترشح بزاق، در دهان، به خروج باکتری ها و ذرات غذا از بین دندان ها کمک می کند.بافت فیبری این میوه، همچنین، لثه ها را تقویت میکند. خوردن سیب مثل مسواک زدن دهان با یک خمیر دندان حاوی فلوراید است اما فقط تا اولین فرصتی که بتوانید مسواک بزنید. یک سیب کامل یا اسلایس هایی از آن را در پک ناهار خود قرار دهید و پس از غذا،با خوردن آن، دهانتان را پاکسازی کنید.

هویج:

مثل سیب، هویج هم حالت جویدنی و غنی از فیبر دارد.خوردن هویج خام پس از وعده اصلی، با افزایش بزاق خطر پوسیدگی دندان را کاهش می دهد.در کنار فیبر فراوان، منبع عالی ویتامین های Aو C است. هویج خام را میتوانید با سالاد نوش جان کنید.

کرفس:

کرفس ممکن است به خاطر بی مزه بودن، آبدار بودن و یا رشته های مزاحمش ، چندان شهرت خوبی نداشته باشد اما مثل سیب و هویج، تا حدی جایگزین مسواک است، و حاوی ویتامین های A و C ، که هر دو آنتی اکسیدان های تقویت کننده ی لثه هستند.میتوانید آن را همزمان با پنیر و ماست ، خوش خوراک تر کنید.

بادام درختی:

بادام درختی، بریا دندان هایتان خوب است چون منبع خوب کلسیم و پروتئین است و در عین حال کم شیرین است.۴/۱ فنجان بادام درختی با نهارتان نوش جان کنید یا به شکل مخلوط با سالاد با شام بخورید.

همزمان با افزودن سبزیجات سبز، لبنیات و سبزیجات فیبری به رژیم غذایی تان بیافزایید و به آنچه می نوشید توجه کنید.این سبزیجات به سبب داشتن آب بیشتر  و کالری و قند کمتر انتخاب بهتری به نسبت سودا و آبمیوه ها هستند.وقتی می خواهید لبخند زیباتری داشته باشید ،رژیم غذایی تان ، تفاوت اساسی دارد.

منبع: http://www.colgate.com/en/us/oc/oral-health/basics/nutrition-and-oral-health/article/healthy-foods-list-seven-best-foods-for-your-teeth-0214

ترجمه: نفیسه سادات گلستانه فر

کارشناس ارشد تغذیه

ثبت دیدگاه