همه چیز درباره سمی شدن بدن و رژیم سم زدایی

علت سمی شدن بدن: طرفداران پیروی از رژیم تصفیه، معمولا افرادی هستند که دائما” در معرض انباشت سموم

he3829

علت سمی شدن بدن:

طرفداران پیروی از رژیم تصفیه، معمولا افرادی هستند که دائما” در معرض انباشت سموم هستند. براساس نتایج دانشگاه پزشکی وین کنسین ، سموم ممکن است نتیجه ی مواد غیر تغذیه ایی رژیم مثل کافئین –الکل- غذ اهای فراوری شده –داروها- آلودگی محیطی مثل آلودگی خاک و شوینده ها – آلرژن ها و ارگانیسم های عفونت زا مثل باکتری ها و انگل ها باشد. مسمومیت ممکن است همچنین ریشه های احساسی مثل استرس- بی هدفی و انزوا داشته باشد.

دوره سم زدایی:

رژیم های تصفیه سموم ممکن است دوره های چند روزه تا چند هفته ایی داشته باشند. دانشگاه وین کنسین توصیه میکند، از یک برنامه هفت روزه تغذیه ایی به همراه ورزش ملایم- درمان های گیاهی و کار بدنی مثل ماساژ و حمام های سم زدا پیروی شود.اما دکتر جانگر نویسنده ی مقاله ” پاکیزگی: برنامه انقلابی برای جایگزینی فعالیت طبیعی بدن برای شفای خودش” ، توصیه میکند یک رژیم سه هفته ایی با تمرکز روی سم زدایی کل غذاها- هیدراتاسیون مناسب و استراحت کافی ، استفاده شود.

غذاها:

غذاهای پیشنهادی برای یک رژیم تصفیه شامل حجم بالایی از میوه و سبزیجات تازه و ارگانیک مثل اسفناج- پیاز- سیر- کلم- بروکلی- آرتیشو- مارچوبه- آواکادو- بادام- نخود فرنگی- توت ها- خربزه- سیب- آناناس-انبه و گلابی است. این دانشگاه توصیه میکند آشپزخانه تان را با موادی مثل روغن زیتون – چای- پودر فلفل قرمز- میوه های خشک- مغزدانه ها- سبزیجات تازه – آب میوه و سبزی ۱۰۰% طبیعی، تجهیز کنید.

 

غذاهای ممنوع در این رژیم:

بطور معمول هر نوع غذای فراوری شده – کافئین- الکل- تنباکو- شکر- شکلات ممنوع است. اما دکتر جانگر توصیه میکند از مواد حساسیت زای رایج مثل تخم مرغ- گندم- لبنیات- بادام زمینی- سویا – سبزیجاتی مثل گوجه فرنگی – بادمجان و فلفل  دلمه ایی هم پرهیز شود.برخی برنامه ها همچنین پیشنهاد میکنند مصرف گوشت قرمز محدود شود. گرچه دکتر جانگر اجازه میدهد مرغ- ماهی آب سرد- بوقلمون- بره از انواع ارگانیک آن مصرف شود.

دتوکس واتر:

آبی است که همراه با تکه های میوه چند ساعتی در یخچال میماند و بعد از آن استفاده میشود، که میتواند در بهبود عملکرد و سلامت بدن تاثیرگذار باشد. در واقع این ترکیب مکانیزم مشخصی ندارد و بیشتر عملکردی مشابه عملکرد سلول های کبدی و سلول های بیگانه خوار که سموم را از بدن  دفع میکنند ، برای آن تصور میشود.در اصل هیدراتاسیونی اتفاق می افتد که برای تقویت متابولیسم بدن استفاده میشود و شاید تنها مزیت آن ،ایفای نقش آن براساس عملکرد میوه و سبزیجات بصورت محلول ، تصور میشود.اساسا برای رژیم های لاغری و سلامت در نظر گرفته میشود.

بیش از ۵۰نوع دتوکس واتر داریم،که برای استفاده های گوناگون مثل کاهش وزن، تقویت سیستم ایمنی و درمان سندروم خستگی مزمن با همان دستور العمل پایه ” آبی است که همراه با تکه های میوه چند ساعتی در یخچال میماند “تعریف شده است. خانواده کلم- لیمو- نعناع- آنانس و هندوانه بعنوان برخی از معروف ترین های این رژیم، شناسایی شدند.

 

سموم:

سموم بدن دو منشا دارند ، آندوژن (متابولیک) مثل عفونت های باکتریایی و اگزوژن(محیطی) مثل موادی که ایمنی غذا را به مخاطره می اندازند و مینرال هایی که در حد بالا مشکل ساز هستند مثل جیوه

در کل دتوکس های بدن کافی هستند . یک بدن سالم بدون نیاز به مکمل و رژیم ویژه دتوکس میکند و غالب این رژیم ها جنبه کاهش وزن و روحی دارد.رژیم های خوب فعلی اعم از رژیم های سلامت- کاهش وزن- گیاه خواری- کانادایی و … همگی دتوکس هستند، نیازی به تغییرات خاص نداریم.

،رد شده اند. (سازمان غذا و داروآمریکا)FDA تمامی مکمل های دتوکس توسط

مکمل “هات دتوکس” درسال ۲۰۱۰ ممنوع شد چون محتوی سیبوترامین بود و برا ی کلیه افراد با سابقه خانوادگی بیماری قلبی- مبتلایان به نارسایی قلبی- سکته مغزی-… عوارضی مثل افزایش فشارخون و عوارض جانبی درپی داشت. با توجه به این مطالعات فقط کسانی که بسامد مناسب دارند با مجوز پزشک مجاز به مصرف هستند.چون ممکن است دقیقا همان میوه یا سبزی مصرفی برای ایشان مضر باشد.

در نتیجه :سازمان غذا و داروآمریکا و منابع علمی ،رژیم های دتوکس و مکمل های آن راتایید نکرده است، ممکن است صرفا برای کاهش وزن قابل استفاده از نظر روحی قابل استفاده باشد. در واقع چیزی که مغایر با سیستم سم زدایی بدن باشد و جداگانه عمل کند نداریم ، معجزه نمیکند که تغییر ویژه حس شود صرفا کمک کننده به اصول پایه یک رژیم غذایی است.

 

عوارض جانبی رژیم سم زدا و راههای کاهش نسبی این عوارض:

اینکه بخواهیم درباره اشکالات و پتانسیل خطر سم زدایی اطلاعاتی داشته باشیم بخصوص برای تازه کارانی که هیچ آشنایی با این رژیم ندارند، حائز اهمیت است.بعضا بروز این عوارض علامت لزوم قطع رژیم است.

 

سردردها:

علت نامشخصی برای این عارضه نداریم.گروه کربوهیدرات برای این افراد تقریبا حذف میشود پس تغذیه مغز دچار اختلال خواهد شد. اغلب فرد در روزهای اول به سردرد مبتلا میشود که میتواند به شدت سردردهای میگرنی یا مشابه سردردهای خوشه ایی یا تنشی باشد. بازه زمانی آن از چند دقیقه تا ۲ ساعت میباشد.

درمان پیشنهادی: ماساژ اطراف بینی، چشم و پیشانی به حالت دوار با انگشتان ۱۰-۱۵ دقیقه، ماساژ فشاری روی موضع درد با انگشتان در ست های ۱۰ ثانیه ایی ،۳-۶ نوبت-نوشیدن آب کافی و کمپرس یخ موضع درد.

اختلالات روده و تکرر ادرار:

احتمالا رایجترین عارضه جانبی این رژیم است .گاهی حرکات اسپاسمی ۲-۳ بار در روز تکرار میشود.در انواع اسیدی تر این رژیم ها مثل رژیم لیمو، خطر شل شدگی روده وجود دارد.

درمان پیشنهادی :نوشیدن آب کافی و مکمل برای جبران مینرال ها

نفخ شکم دائم:

نفخ یکی از شایعترین عوارض جانبی ناشی از مصرف این رژیم است. ازآنجائیکه بدن به هر نحو سعی در دفع سموم دارد، و غالب حجم مصرفی سبزیجات و میوه هاست، نفخ بروز میکند .

درمان پیشنهادی:در طول رژیم در مجامع عمومی رفت و آمد نکنید.از روغن بابونه برای به حداقل رساندن نفخ و کاهش بوی آن ، استفاده کنید.

ضعف، بیحالی و خستگی:

این سه سندروم با هم بروز میکنند و هرچه رژیم طولانی تر باشد ، شدیدتر هستند.بدن بطور طبیعی از مواد جامد تغذیه میکند، پس احساس ضعف و خستگی وجود دارد. بعلاوه از فقدان پروتئین، درد عضلانی بروز پیدا میکند.

درمان پیشنهادی:درحین رژیم از هر فعالیت فیزیکی خودداری کنید چون هر نوع فعالیت غیر اصولی منجر به بروز عوارضی مثل سرگیجه و از دست دادن تمرکز، خواهد شد.

تنفس بد و بوی بد دهان:

زبان سالم صورتی رنگ است. در این افراد سطح زبان کرمی یا قهوه ایی یا نارنجی میشود . بعلاوه بدلیل فقدان پروتئین و تجمع اسید در لوله گوارش ،بوک

بوی بد دهان موجب شرمساری ایشان خواهد بود.

درمان پیشنهادی: شستن روی زبان با مسواک

درد گرسنگی یا ولع شدید:

عارضه ایی است که خیلی سخت میتوان با ان کنار آمد بخصوص در روزهای اول رژیم. علت آن هم غیبت غذاهای پروتئینی و دریافت ناکافی غذاهای جامد است.

در کل عوارض جانبی بخش مهم و قابل توجهی هستند. در صورت بروز حتما درباره ادامه رژیم ،مجوز پزشک لازم است.

 

 

ثبت دیدگاه