سوالات متداولچگونه با استرس مقابله کنید؟
کم کال عضو سایت asked 3 سال ago

عادت های خوب می تواند شما را در مقابل ضرر و زیان های استرس به خوبی حمایت کند. در زیر ده راهکار در این خصوص به شما نشان داده شده است.

۱٫ با دوستان و اقوام خود صحبت (معاشرت) کنید. چند دقیقه ای مکالمه روزانه با دوستان و اقوامی که دوستشان دارید، مثل یک داروی خوب بر روح و روان انسان تاثیر می گذارد. با دوستانتان تلفنی صحبت کنید یا برای آن ها نامه یا ایمیل بفرستید. با آن ها احساساتتان را در میان بگذارید و در معاشرت با آن ها امید و شادی کسب کنید. یادتان باشد که این توصیه فقط برای دوستان و اقوامی است که دوستشان دارید و به شما انرژی مثبت می دهند.

۲٫ یک ورزش روزانه سبک مانند: یوگا، شنا، دوچرخه سواری یا راه رفتن سریع را در زندگی خود جای دهید. ورزش روزانه تنش های عصبی و فیزیکی را از بدن دور نگه می دارد. افراد بالغ که هر روز به مقدار نیم ساعت ورزش می کنند. ریسک خیلی پایین تری برای مبتلا شدن به افسردگی یا فراموشی دارند. فعالیت بدن باعث شادی روح می شود. پیاده روی یا شنا، دوچرخه سواری و یا حتی رقص ورزش های خوبی هستند که جای دادن آن ها در زندگی روزانه زیاد مشکل نیست.

۳٫ با مسائل و مشکلاتی که نمی توانید آن ها را به راحتی حل کنید کنار بیایید. اگر مسئله ای در زندگی شما را خیلی آزار می دهد. مثلاً یک شغل خسته کننده، یک اتوموبیل خراب یا حتی یک خانه قدیمی باید سعی کنید که آن را عوض کنید و هر چه زودتر این تغییر را انجام دهید اما چنانچه مسئله ای در زندگی شماست که قابل تغییر نیست مانند: ترافیک شهری یا یک مسئله سیاسی که شما قادر به تغییر آن نیستید سعی کنید با آن کنار بیایید. هر روز آن را به خود یادآوری نکنید چون از این کار سودی نمی برید و فقط استرس شما را بالا می برد. هیچ وقت نگویید من پیر شده ام و قادر به یادگیری نیستم همیشه به سمت یک هدف حرکت کنید آن را دوست بدارید و در راه دستیابی به آن به دیگران کمک کنید.

۴٫ خنده را فراموش نکنید.
خنده به شما احساس خوبی می دهدو از بلند خندیدن نترسید. جوک بخوانید، فیلم های خنده دار کمدی تماشا کنید و سعی کنید همیشه بخندید.

۵٫ عادت های بد را ترک کنید.
مصرف زیاد الکل، سیگار و قهوه باعث افزایش استرس می شود. اگر سیگار می کشید همین حالا تصمیم بگیرید که آن را برای همیشه ترک کنید.

۶٫ آرام باشید.
با خودتان مسابقه ندهید سعی کنید برای انجام هر کار سرعت مناسب را اختیار کرده و با آن سرعت با آرامش تمام بیشتر بروید. برای کارهایتان از قبل برنامه ریزی کنید و به خود به اندازه کافی وقت بدهید تا کار به شکل خوب و مناسبی انجام گیرد. به کارهای مهم اولویت بدهید. رانندگی سریع و با شتاب، غذا خوردن سریع و با شتاب و کارهایی مانند این به شما اضطراب می دهد.

۷٫ به اندازه کافی بخوابید.
سعی کنید حداقل شش تا هشت ساعت در شبانه روز بخوابید. اگر نمی توانید خوب بخوابید سعی کنید پیش از خواب کمی پیاده روی کنید. این کار به اعصاب شما آرامش داده و به خواب شما کمک می کند. فعالیت بدنی کیفیت خواب شما را بالا می برد.

۸٫ مرتب شوید.
یک لیست از کارهای فردا برای خود تهیه کنید. یعنی یک لیست از تمام کارهایی که باید انجام دهید تهیه کرده و آن را اولویت بندی کنید. کارهای بزرگ (زیاد) را در اولویت قرار دهید. مثلاً اگر در لیست خود مرتب کردن میز کار، خانه تکانی آشپزخانه و کمدها را دارید. هر دوی این کارها را با هم انجام ندهید. انجام دادن تک تک کارها به تنهایی و به اتمام رساندن آن اهمیت بیشتری دارد.

۹٫ یاد بگیرید که به دیگران کمک کنید.
کمک به دیگران، داوطلب شدن در کارهای اجتماعی خود و کمک به دیگران از استرس می کاهد و به شما احساس خوبی می دهد.

۱۰٫ نگرانی خود را کنترل کنید.
اگر چمن های منزل شما کوتاه نشده اند و یا کانتر آشپزخانه شما امروز تمیز نشده است، دنیا به آخر نمی رسد. سعی کنید اگر به کاری نرسیدید در مورد آن نگران نشوید. بعضی وقت ها مجبورید اولویت ها را عوض کرده و کار دیگر یا مهمتری را به جای کارهای روزانه خود انجام دهید.